Figury

V šachu existuje šest různých typů figur, z nichž každá má své vlastní pohybové charakteristiky a strategický význam v hře. Jsou to král, dáma, věž, jezdec, střelec a pěšec.

Šachové figury

Jednotlivé figury a jejich význam

  1. Král: Král je nejcennější figura, protože jeho zachování je klíčové pro vítězství. Hra končí, pokud je král ohrožen a nemá možnost uniknout šachu. Král se může pohybovat o jedno pole v libovolném směru – vertikálně, horizontálně nebo diagonálně.
  2. Dáma: Dáma je nejsilnější figura na šachovnici a má největší volnost pohybu. Může se pohybovat libovolným počtem polí ve všech směrech – diagonálně, horizontálně i vertikálně. Dáma je klíčovým nástrojem pro útoky na soupeřova krále a získávání poziční výhody na šachovnici.
  3. Věž: Věže jsou silné figury, které se pohybují libovolným počtem polí, avšak pouze vertikálně nebo horizontálně. Jsou hodnotné pro ovládnutí otevřených sloupů nebo řad na šachovnici a jsou často spojeny s taktikou rošády na začátku hry.
  4. Jezdec: Jezdci jsou unikátní figury, které se pohybují ve tvaru písmene „L“ – dva tahy dopředu a jeden tah na stranu (buď vlevo nebo vpravo). Jejich schopnost přeskakovat ostatní figury je užitečná pro vyhledávání taktických možností a útoku na soupeřovy figury.
  5. Střelec: Střelci se pohybují libovolným počtem polí pouze po diagonálách. Jejich schopnost působit útoky z dálky a ovládnout diagonály je využívána pro kontrolu střední části šachovnice a útoky na soupeřova krále.
  6. Pěšec: Pěšci jsou nejpočetnějšími figurkami na šachovnici. Pohybují se vpřed, ale mají omezený pohyb – pohybují se pouze o jedno pole vpřed, s výjimkou prvního tahu, kdy mají možnost pohnout se o dvě pole vpřed. Pěšci útočí diagonálně o jedno pole vpřed. Jsou důležití pro ovládnutí centrálních polí a vytváření prostoru pro ostatní figury.

Král a dáma

Každá figura má svou vlastní strategickou hodnotu a sílu, a schopnost hráče efektivně kombinovat pohyb a potenciál figurek je klíčem k úspěchu v šachu. Kombinace různých figur a využití jejich silných stránek je základem pro vytváření taktik a strategií během hry.