Zde je deset naprosto základních pravidel, podle kterých se šachy hrají. Nejedná se rozhodně o kompletní výčet, protože se na vrcholné úrovni jedná o velmi komplikovanou hru, ale pro amatérské využití toto desatero rozhodně postačí. Pohyb figur po šachovnici je pak přesně definován a popsán v sekci Figury.
10 základních pravidel šachu
- Cíl hry: Cílem šachové partie je dostat soupeřova krále do situace, kdy je ohrožen. To se nazývá šach. Hra končí matem, pokud je král v matové situaci a nemá možnost uniknout ohrožení.
- Počáteční postavení: Hra začíná se šestnácti figurami pro každého hráče umístěnými na šachovnici podle stanoveného rozmístění.
- Pohyb figur: Každá figura se pohybuje po šachovnici odlišně a dle předepsaných pravidel. Například král se může pohybovat o jedno pole v libovolném směru, zatímco věž se pohybuje pouze vertikálně nebo horizontálně o libovolný počet polí.
- Šach a mat: Šach je situace, kdy je král ohrožen tahem protihráče. Hráč musí šach ihned vyřešit, jinak hra končí matem, pokud tedy není možné šachu uniknout.
- Remíza: Hra může skončit remízou, když je patová situace (hráč nemá žádný legitimní tah k dispozici a jeho král není v šachu) nebo když se hráči dohodnou na remíze.
- Proměna pěšce: Když pěšec dosáhne poslední řady šachovnice (řady protihráče), hráč má možnost proměnit ho v jakoukoliv jinou figuru kromě krále. Nejčastěji padá volba na dámu, protože to je obecně nejsilnější figura.
- Rošáda: Rošáda je speciální tah, kterým se posunují král a věž do předepsané konfigurace. Král se přesune o dvě pole směrem ke věži a věž poté skočí na pole, které král přeskočil.
- Přechodná situace: V některých případech je možné využít takzvanou „přechodnou situaci„, kde je situace na šachovnici zvolená takticky k získání výhody nebo k obraně.
- Pat: Pat nastane, když hráč nemá žádný legitimní tah k dispozici a jeho král není v šachu. Hra končí remízou.
- Fair play: Dodržujte pravidla šachů a respektujte svého soupeře. Fair play je základním pravidlem jakékoliv hry.